Soňa Kmeťová

Big Brother

3
Počet hlasov: 90

Soňa Kmeťová

Big Brother

Volám sa Soňa Kmeťová a hoci sa hudbe venujem už dlho, toto je môj prvý singel. Na zmeny, alebo nepríjemné faktory v mojom prostredí, je pre mňa prirodzené reagovať v podobe písania a tvorenia. Je to spôsob, akým si dokážem zachovať čistú hlavu, moja psychohygiena. Baví ma schovávať skutočnosť do metafor a baví ma aj pocit, že o významoch niektorých z nich, budem vždy vedieť len ja. Pieseň Big Brother vznikla pár dní po vypuknutí vojny na Ukrajine. Spočiatku mi ani nenapadlo, že spojenie “veľký brat” v ľuďoch evokuje Orwella. Ja som chcela konflikt a jeho povahu prirovnať k rodinnému vzťahu, kde starší súrodenec má tendenciu vytvárať z mladšieho svoju vernú kópiu. Skladba je výpoveď mladšieho a znázorňuje momenty, “posledné kvapky”, kedy si uvedomuje, že Big Brother mu nedovolí rásť a konať vo svete to, po čom túži on sám. Bola by som vďačná, keby sa o téme “Ukrajina” aj naďalej hovorilo. Ľudia, ktorí utiekli stále potrebujú pomoc. Ešte viac ako na začiatku. Ak má moja pieseň pomôcť k tejto konverzácii, splnila svoj účel.

Alex Molcha

Sun Is Pregnant with The Sky

0
Počet hlasov: 48

Alex Molcha

Sun Is Pregnant with The Sky

Alex Molcha je stále o tón bližšie k pravdivosti než Alexandra Múdra. Venuje sa klavírnej hudbe, hre na ukulele, kalimbe, v budúcnosti chce experimentovať s thereminom a exotickými hudobnými nástrojmi, elektronikou. Blízkosť pociťuje k jazzu, fusion, indie a ambientu. Zaoberá sa literatúrou, ktorú nevníma izolovane. Píše v slovenskom, anglickom, ruskom a českom jazyku. Prirodzene sa vyhýba textárstvu.

Rapsodéve

Porcelánová

0
Počet hlasov: 22

Rapsodéve

Porcelánová

Rapsodéve je hudobný projekt a alterego Ivany Pinčákovej, v ktorom poeticky odkrýva ťažké emócie a témy podopreté o atmosférický hudobný podklad Martina Piska. Ich umelecké vplyvy nepochádzajú len z hudobnej sféry, ale aj z výtvarnej, literárnej a filmovej. Odrážajú sa aj v tvorbe textov a videoklipov, ktoré dvojica produkuje svojpomocne. Videoklipy vznikli v prírodnom prostredí Ivaninej rodnej obce, nakoľko je toto prostredie späté s jej identitou. Ich skladba Porcelánová vzišla z lo-fi beatu, do ktorého speváčka vložila text prvotne inšpirovaný príbehom o Modrofúzovi.

Nicholas Wintzler

Palacinka ft. Samčo, brat dážďoviek

0
Počet hlasov: 17

Nicholas Wintzler

Palacinka ft. Samčo, brat dážďoviek

Som multidisciplinárny výtvarník, študent Fakulty umení v Košiciach. Venujem sa digitálnemu vizuálnemu umeniu, maľbe, kresbe, hudbe. Môj prístup k tvorbe je buď veľmi surový, alebo veľmi hravý. Podľa mňa je dobré aj jedno, aj druhé, záleží iba na tom, ktoré médium si zvolím. Veľmi rád pracujem so svojimi emóciami, rád píšem prúdom vedomia. Takto vzniká väčšina nápadov. Krátke vtipné vety, vymyslené slová, slovné hračky, melódie, všetko to vzniká za pochodu a tak si to rýchlo musím zapisovať, aby som to nestratil, pretože viem, že o 30 sekúnd si na myšlienky už nikdy nespomeniem. Nápady pretavím do rôznych diel. Zápisky skončia ako vizuálne dielo, alebo ako hudba. Niekedy sa mi podarí vytvoriť dielo, ktoré je menej osobné, ale má za to väčší dosah a niekedy je to presne naopak.

Beth Van Rose

Losing Control

0
Počet hlasov: 14

Beth Van Rose

Losing Control

Beth Van Rose je pseudonym 18-ročnej speváčky a umelkyne, ktorá je obklopená hudbou celý svoj život. Tvorbu sama píše, skladá, nahráva a neustále sa snaží zdokonaľovať aj v samotnej amatérskej produkcii. Toto všetko jej dáva úplnú moc nad zvukom skladieb. Inšpiráciu najviac čerpá zo žánrov ako rock' n roll, indie rock a využíva prvky alternatívneho popu. “Losing Control” je debutová skladba zameraná na pocit bezmocnosti a hnevu. Pôsobí ako vykričanie sa, monológ uprostred hádky, ktorý vedie k pokojnému koncu. Vyšla v januári 2022.

Halabuk

Memento

0
Počet hlasov: 13

Halabuk

Memento

Sme kapela Halabuk z Partizánskeho a okolia, hráme hudbu ktorá vychádza z pop-reggae žánru s prvkami rocku. Frontmanom zoskupenia je Jakub Halabuk ktorí je aj tvorcom prevažnej väčšiny songov. Na textoch sa často podieľa piaty nehrajuci člen Foko. Post gitaristu a back-vokálu zastáva Boris Mičkovič, rytmickú sekciu má na starosti Roman Valach a o bassové frekvencie sa stará Dominik Horák. S dychovou sekciou nám pravidelne vypomáha Simona Boďová. Vznikli sme koncom roka 2021, momentálne pracujeme na vlastných piesňach a chystáme sa nahrať ďalšie dve skladby (prvé dve sme nahrali cez Vianoce 2021).

TRIŠTVRTE

Slobodný

0
Počet hlasov: 10

TRIŠTVRTE

Slobodný

Skupina TRIŠTVRTE, tri časti celku. Traja priatelia užívajúci si hudbu po svojom. Plne autorský repertoár predstavuje hudobné vnímanie sveta pohody aj nepohody. Žánrovo zasahuje rock, pop a elektronickú hudbu. Texty písané najmä v slovenčine vychádzajú zo skúseností vyzretých osobností. Do Demovnice posielame skladbu SLOBODNÝ. Nech každý počúva čo chce. Text a hudba: Igor Hudcovský, Michal Palenčár, Vlado Nagy

Petrus Von Pressburg

Lil' Devil

0
Počet hlasov: 9

Petrus Von Pressburg

Lil' Devil

Volám sa Petra Červenková, povolaním sa venujem klasickej hudbe - hre na kontrabas v orchestri SOSR, no piesne som písala odjakživa pre radosť. Mám za sebou zopár open-micov a jam sessions, z času na čas sa venujem aj hudobnému stand-upu. Vystupujem väčšinou sama s gitarou, alebo ukulele. Sama si všetko veľmi podomácky aj nahrávam. Piesne nie sú veľmi dlhé, niekedy rada improvizujem iba na jednu vetu. Moje texty sú zo života, no aj úplne odveci, satirické, z veľkej väčšiny v angličtine, a žánrovo by som sa radila k folku, i keď niekedy ťažko povedať... Celému tomuto ,,projektu" som pred pár rokmi dala meno Petrus Von Pressburg, čo mi medzi známymi aj prischlo. Skladba Lil' Devil je o satanášovi na motorke ktorý unáša ľudí do pekla.

endorfin

Szappho

0
Počet hlasov: 7

endorfin

Szappho

endorfin je alternatívna rocková skupina z Rožňavy. Kapelu založili mladí ľudia, vášnivo zapálení pre hudbu, v roku 2012. Motiváciou vzniku endorfinu bolo, ako to vyplýva aj zo samotného názvu kapely, hrať pre potešenie, radosť. Súčasný imidž získala skupina v januári 2022 príchodom dvoch nových členov (Nándor Polgáry a Miroslav Gebe). Členovia skupiny sa pohybujú v rôznom hudobnom svete, čo jednoznačne a pozitívne vplýva na ich rozmanitú tvorbu.

Echosféry

Nezvestný

0
Počet hlasov: 5

Echosféry

Nezvestný

Členovia kapely Echosféry sa prvýkrát stretli začiatkom roka 2018 v Bratislave pri natáčaní študentského filmu, kde zhodou okolností hrali fiktívnu kapelu. Prvá spoločná skúška prebehla na jeseň toho istého roka, ešte v zdieľanej skúšobni. Debutový album Dve tváre vyšiel minulý rok v novembri. Je hudobne rozmanitý a okrem tvrdých gitarových riffov na ňom môže poslucháč počuť aj elektroniku, sláky, klavírne plochy a mnohé iné zaujímavé prvky. Prvý oficiálny singel Nezvestný vyšiel v decembri rovno aj s klipom. Echosféry tvoria Andrej Osvald (gitara, spev), Tomáš Ďurči (basa, vokály) a Michal Medvecký (bicie, vokály).

design by konkurencia